Proiecte si programe educative

Școala noastrǎ oferǎ posibilitatea participǎrii elevilor la programul ,,Scoala dupa scoala’’si la programul ,,Pepiniera de talente”.

In vecinatatea scolii noastre se afla Scoala Gimnaziala de Arte nr. 5 care ofera elevilor posibilitatea studierii unui instrument, a picturii, a baletului, pe toata perioada scolarizarii (cls.I-VIII).

Elevii nostri iau parte la diverse activitati extrascolare (baschet, volei, karate, etc.) desfasurate de diverse cluburi sportive in sala de sport.
Cadrele didactice impreuna cu elevii scolii participa la diferite concursuri organizate de  Primaria sectorului 3 si la activitatile organizate in urma parteneriatelor incheiate cu diverse institutii: Politie, Jandarmerie, Biserica, O.N.G.-uri, Asociatii culturale sau sportive.

Elevii ciclului primar participa la la spectacole pentru copii, cum ar fi ,,Opera comica pentru copii’’ unde acestia sunt plimbati prin lumea basmelor cu cantec, dans si veselie.

Elevii iau parte la diferite simpozioane insotiti de cadrele didactice indrumatoare.

In unitatea noasta scolara se desfasoara foarte multre pregatiri suplimentare, aceasta fiind inca o cauza a rezultatelor scolare bune la invatatura, a rezultatelor bune chiar foarte bune de la Evaluarile Nationale si a rezultatelor de la olimpiadele scolare (olimpici la etapa pe tara la biologie si fizica; olimpici la etapa pe municipiu la olimpiadele de matematica, limba si literatura romana si chimie; olimpici la etapa pe sector  la informatica, educatie tehnologica, religie ortodoxa etc.).